PROMOSYON, EĞİTİM ÖĞRETİM ÖDENEĞİ VE KARİYER BASAMAKLARI
KONULU KİTLESEL EYLEM GÖRÜNTÜMÜZ

Kadın Komisyonumuzun kıymetli Başkanı, Basınımızın kıymetli mensupları, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şubemizin vefakar, fedakar teşkilat YÖNETİCİLERİ, Emniyetimizin değerli mensupları ve
DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİM, EĞİTİM ÇALIŞANI ARKADAŞLARIM ! Sizler , yüce Türk Milletinin istiklalinin ve istikbalinin yorgunluk bilmez umudu, tükenmez kuvvası; özgür, bağımsız, şanlı ve yüksek bir millet olabilmenin teminatısınız.
Sizlerin ve ÖĞRENCİLERİMİZİN yarın eğitimin başlamasıyla yeni bir öyküye yelken açacak YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN.
2022-2023 Eğitim Öğretim Yılının
eğitimin paydaşı herkes için başarılı geçmesini umut ediyorum.
Başta kariyer meselesi olmak üzere, eğitim çalışanlarının taleplerinin karşılık bulduğu, sorunlarının çözüldüğü bir dönem olmasını sözlerime başlamadan diliyorum.
Hepinizin bildiği gibi dün 9 Eylüldü, Emperyalizmin uşaklarını denize döktüğümüz, katilleri, soy kırım çetelerini vatanın bağrından söküp attığımız günün bir gün sonrasında ki Kuvvacıların ruhu, hissiyatı herzaman bize Işık olmakta, mirasları Türk Eğitim Sen de yaşamaktadır.
9 Eylül söylemesi kolay iki kelime ama aslında değişen yazgı, onurlu bir millet, rüzgarın çevirdiği sayfa… biz de ilk günkü aşkla Atanın izinde… 100.yılında düşmanın denize dökülüşünü kutluyoruz,Dillerimizde hep aynı marş
Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa;
adın yazılacak mücevher taşa.”
(Burda marş girecek, düdüklerle tempo yapılacak)
Değerli arkadaşlarım;
PROMOSYONDA KURNAZLIĞA GEÇİT VERMEYECEĞİZ!
GEÇEN HAFTADAN İTİBAREN DİLEKÇE EYLEMİNE GEÇTİK!
İlçe Milli Eğitim müdürlükleri ile bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan eğitim çalışanlarının maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için geçmiş tarihlerde ihaleler yapılmıştır. İhaleyi kazanan banka ile kurum yetkilileri 3 veya 5 yıllık sözleşmeler imzalamıştır. O günkü şartlar altında yapılan sözleşmeler günümüz şartlarına göre revize edilerek güncellenmesi zaruridir ve aynı zamanda ahlakidir.

Ekonomik gelişmelere bağlı olarak, kurum çalışanlarının maaşlarına, Ek ödemelerine, gelen zamlar neticesinde kurumun çalışanlar adına bankaya yatırmış olduğu paraların meblağı yükselmiştir. Son günlerde kurumlar ile bankaların yapmış oldukları promosyon sözleşmeleri astronomik rakamlara ulaşmıştır. Daha önceden sözleşme imzalamış kurumların çalışanlarına bankalar düşük miktarlarda promosyon ücreti ödemişlerdir. Günümüzde Bankalar emeklilere dahi 8500 TL. promosyon ücreti ödemeyi taahhüt etmektedirler.

Önceden promosyon anlaşması yapan bankalar avantajlı, çalışanlar ise mağdur durumdadır. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için geçmiş yıllarda kurum ile bankanın yapmış olduğu promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi gerekmektedir. Rakamlar her gecen gün yükselmektedir. Basına ve kamuoyuna yansıyan güncel promosyon ücretleri ise herkesin malumudur.

Ülke genelinde bir çok Kurum, bankalar ile yapmış oldukları promosyon sözleşmelerinin revize edilmesi için bankalar ile görüşmelere başlamış veya revize edilmesi için kurum bankaya müracaat etmiştir. Banka ile anlaşma sağlanamıyor ise kamu kurumlarının alacaklarına uygulanan gecikme faiz oranları çerçevesinde bankaya cezai müideyi ödenerek protokolü sonlandırmıştırlar. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri personelin ali menfaatini göz önüne alarak cezai müideyi ödemek suretiyle promosyon sözleşmesini sonlandırarak personelin mağduriyetini gidermelidir.

Türk Eğitim Sen olarak geçmişte olduğu gibi bugünde çalışanın yanındayız. Geçen Mart ayında Valiliğe Yazdığımız yazıdan sonra geçen hafta itibarıyla kurumlara müracaatımızı yaptık. Personelin mağdur edilmesine, usulsüz uygulamalara göz yummayacağız. Promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya iptal edilmesi içinde çalışanların kuruma müracaatları için hukuk büromuzca dilekçe örnekleri hazırlanmıştır. İsteyen kurum çalışanları dilekçeleri temsilcilerimizden veya sendikadan temin edebilirler. Konunun takipçisiyiz.
Ayrıca anlaşma yapılan bankaları da insani hakkaniyetli etik bir tavra, bu akla zarar mağduriyet yaratan anlaşmaların ALTINA, hatta akla zarar maddeleri okumadan imza atan yetkili ama etkisiz koltukları hayatlarının yaşama enerji yapmış MALUM sendikayı da ayrıca çalışanın yanında bir kez olsun saf tutmaya davet ediyorum.

Kıymetli arkadaşlarım;
Eğitime Hazırlık Ödeneğinin
Tüm eğitim çalışanlarına verilmesi
hakkaniyetlidir. En az 1 maaş olması ise adaletlidir.
Güncel ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak gerekli düzenlemeler şimdiden yapılmalıdır. Bakınız
fazla söze gerek yok istatistik konuşsun
Çok değil 2020 yılında 19 TL olan 1 top A4 kağıdı, 2022 yılında 102 TL olmuştur. Bu en düşük kalite aynı marka kağıdın 2 yıl içindeki fiyat değişimidir.Bırakın bir maaşı buna göre bile hesaplayacak olursak 2020 yılında 1210 TL olan hazırlık ödeneğinin en az 2022 de 6050 TL olması son derece makuldür.
Gereğinin yapılması elzemdir, zaruridir.

Kıymetli arkadaşlarım ;

TBMM, ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNU YENİDEN ELE ALMALIDIR!

Öğretmenlerimizi, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayıran kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunudur. Kariyer basamaklarında unvan alabilmek için yapılan yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı yine yasalaşan kanunla belirlenmiştir.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programı ile öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınav duyurusu için Millî Eğitim Bakanlığınca Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanarak Resmî Gazete’de yayımlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği” de bu kanuna göre hazırlanmıştır.

Kariyer basamaklarında unvan alabilmek için yapılacağı duyurulan yazılı sınavın iptali, MEB’in hazırladığı yönetmelik iptaliyle değil TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanununun tekrar revize edilmesiyle mümkün olacaktır.

Türk Eğitim-Sen olarak, Öğretmenlik Meslek Kanunun TBMM Genel Kurulunda tekrardan görüşülerek kanundaki tüm eksikliklerin ve hataların düzeltilmesi noktasında sürdürdüğümüz mücadelemize devam edeceğiz. Daha bir ay öncesine kadar Öğretmenlik Meslek Kanununu ağzına bile almayıp öğretmenlerimizin kariyer basamakları sürecini kendi ikbal mücadelelerinin alanı olarak gören bulanık su avcılarına, üyelerimizi kendi konfor alanları uğruna sonu bilinmez kuyulara çekmesine fırsat vermeyeceğiz, ucunu samimi öğretmenlerimizin çekmediği hiçbir zincirin paydaşı da olmayacağız.

Eğitim çalışanlarının güven kapısı, istikrarlı ve ahlaklı sendikacılığın adresi olan Türk Eğitim-Sen’in Öğretmenlik meslek kanunu noktasındaki duruşu nettir: SINAVA KAR-ŞI-YIZ! (Bunu birde düdüklerle heceleyelim ki bulanık suda balık avlama konusunda kifayetsiz muhterislerde duysun. Sözden anlamayan belki düdükten anlar)
10 YILA UZMAN ÖĞRETMENLİK
20 YILA BAŞÖĞRETMENLİK verilmelidir.
Öğretmenin kariyerini belirleyen sınav değil, kıdemidir. Bunun patentide 2006 yılından itibaren Türk Eğitim Senin tekelindedir.
Bu husustada sonuç alma adına üzerine düşen herşeyi kanuni yollarda içinde olmak üzere bi hakkın yapmaktadır.
Çok açık ve net ifade etmek isterim ki Türk Eğitim-Sen’in duruşunu sorgulamak ve Türk Eğitim-Sen’e istikamet tayin etmek hiç kimsenin hakkı da değildir, haddi de değildir!

Tribüne oynayıp,şov yapma peşinde olanlar,sonuç odaklı değil,günü kurtarma peşindeler. Kendilerine dövecek bağcı aramaktadırlar. Uyarıyorum! Biz o bağcı değiliz elinizi bize uzatmayın. Esas olan sonuç almak üzüm yemekse,takip edin bizi,omuz verin güç verin.
Çözerse Türk Eğitim-Sen çözer.Bunu herkes biliyor.
Genel Başkanımızın dediği gibi ; Kariyer Meselesi Ya Çözülecek, Ya Çözülecek.
Türk Eğitim-Sen’in istikametini; ilkeleri, inandıkları ve sendikal birikimi belirler. Yetkili sendika olma noktasındaki kararlı ve ilkeli yürüyüşümüze kesintisiz devam ediyoruz.
Ayrıca bir hususuda herkese net bir şekilde ifade etmek isterim ki;

SAHTESİNİZ
Bugünün ötekileştirme apartları ile mücadelemiz her zeminde devam ediyor.
Türk Eğitim Sen bir meslek örgütlenmesi olmasının yanında aynı zamanda Müdafayı Hukuk Cemiyeti vasıflarını üzerinde taşıyan milli bir STK’dır. Yüzde yüz yerli dir. Yüzde yüz milli dir.
Milli Varlığa zararlı cemiyetlerin devamı niteliğindeki STK görünümlü hücre evleri ile mücadelemizden ödün vermeyeceğiz. Peki ya dünün STK görünümlü ötekileştirme aparatları, milletin değerlerine fütursuzca saldırıyordu, Ulu Önderin ve uğruna bu milletin çocuklarının yüz binlerce şehit verdiği Cumhuriyetin değerlerinin ardına saklanarak, adeta geçmişin mandacılarının devamı gibi ince ince saldırılarını yapıyordu.
Şimdi de ellerini ovuşturarak bekliyorlar.
Sloganlarla bir iş yapmış gibi görünerek kitleleri hipnotize etme gayretinizi görüyoruz.
Gerçekleri biliyoruz taki kanınızdaki hücrelere kadar.
SAHTESİNİZ
KUVVACI RUHUMUZLA,
VATANINI, MİLLETİNİ, ATATÜRK’ü, CUMHURİYETİ SEVEN TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARININ BİLEŞİK ÇATISI OLMA HÜVİYETİYLE VARLIĞIMIZ TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN!!!

Yaşar ŞANLI
Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi
&
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı