O GÜN MASADAN KALKMA CESARETİ GÖSTEREMEYENLER, BUGÜN KAMU ÇALIŞANLARI ADINA TEK KELAM ETMESİNLER!

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarına göre Malum-Sen’in “MEMUR KAZANDI” diyerek kamuoyu ile paylaştığı 2022 Ocak zammının 6 katından daha fazla; %31,71 olarak açıklanan enflasyon rakamları ile daha yılın ilk 4 ayında kamu çalışanlarımız için % 24,21 enflasyon farkı oluştu.

6. Dönem Toplu Sözleşme masasında attıkları imzayla “Memur Kazandı” yaygarası koparanların, %5’lik zammı kazanım türküsü olarak fişe edenlerin kamu çalışanları adına 24 ay için imzaladıkları Toplu Sözleşme 2022 yılının daha ilk ayında memurlarımızı enflasyon altında bırakacak kadar başarısız bir sözleşmedir. O gün masadan kalkma cesareti gösteremeyeler, televizyon ekranlarında gülücükler saçıp sosyal medya hesaplarından “Toplu Sözleşmede Bütçeden Hakkımızı, Refahtan Payımızı Aldık” paylaşımı yapanlar bugün kamu çalışanları adına tek kelime etmesinler! 

 

Kümülatif algı oyunları daha ilk ay olan Ocak ayında çöktü, enflasyon farkı ilk dört ayda maaşların dörtte birine yetişti. 2022’nin ilk altı ayı için imza attıkları dönemlik zam, Tüik’e göre 2022’nin 1. ayının enflasyonu kadar bile olamadı ve ne kadar acıdır ki memurlarımız için 2022 yılının ilk 4 ayında oluşan %31,71 toplam enflasyon oranı ardından Nisan ayında %24,21 enflasyon farkı oluştu.

 

Toplu sözleşme masasında enflasyon farkını aylık alamayanlar, büyüme ve refah payı verilmesi noktasında duruş be irade ortaya koyamayanlar kamu çalışanlarını temsil edemezler. Sözde yetkili özde yetkisiz bu sendikamsı yapının, yetkili olduğu her dönemde enflasyon sürekli önden gitmekte, memur maaşları erimekte ve alım gücü de düşmeye devam etmektir. Kamu çalışanları yetkili olduğunu iddi edip etkisiz olduğu taraflı tarafsız tüm kesimlerce kabul görenlere karşı tavrını daha net göstermeli ve kamusal alanda yetkili sendikayı değiştirmelidir.

Ayrıca;

Enflasyon açıklanınca aslında olan Temmuzda alacağımız zam değil, o aya kadar ve o ay cebimizden ne kadar çıktığı, alım gücümüzün ne kadar düştüğüdür. Heryerde dönen sayılar ve kavram kargaşaları gerçekliği örtmez. Her ay enflasyon açıklanınca ısrarla dile getirdiğimiz SEYYANEN ZAM + REFAH PAYI + ENFLASYON FARKININ HER AY MAAŞLARA YANSITILMASI doğruyu gösteren tek seçenektir.

 

YAŞAR ŞANLI

TÜRK EĞİTİM SEN KOCAELİ 1NOLU ŞUBE BAŞKANI