7.OLAĞAN KONGRE SONRASI SEÇİLEN YÖNETİM KURULU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

    Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, 7. Olağan genel kurul sonrası yönetiminde görev dağılımı yaptı. Sendika binasında gerçekleşen görev dağılımı sonrası önceki yönetime plaket takdimi yapıldı. Bir önceki dönem yöneticileri Yalçın Kanyılmaz, Recep İmamoğlu, Mete Domaç, Gürkan Yüksel, Ömer Faruk Uslu ve Canan Hancı’ya plaketleri yeni yöneticiler tarafından verildi.

EKONOMİK DESTEK

   Görev dağılımı sonrası açıklama yapan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Devletimizi yönetenlere sesleniyoruz. Bu öğretmenler gününde sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli velilerimiz dışında ‘Öğretmenim, canım benim’ güzellemeleri duymak istemiyoruz onun yerine somut adımlar bekliyoruz. Öğretmenler Günü’nde söz değil, icraat bekliyoruz! Bu doğrultuda; Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri en geç 24 Kasım 2021 günü TBMM’de başlatılsın. Öğretmenler Günü’nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ekonomik destek verilsin” diye konuştu.

‘SOMUT ADIM BEKLİYORUZ’

   Sözlerini sürdüren Başkan Şanlı, “Salgın süresince zaman zaman okulları kapatmak zorunda kalsak bile olağanüstü gayret ortaya koyarak eğitimi devam ettiren hizmetlisinden memuruna, öğretmeninden yöneticisine kadar bütün eğitim çalışanları başarı belgesiyle ödüllendirilsin. Bu Öğretmenler Günü’nde, ek gösterge artışıyla ilgili Türkiye Kamu Sen’in teklifleri çerçevesinde somut çözümler duymak istiyoruz. Öğretmenin tuttuğu her bir nöbet, 6 saat ek ders ücreti ile ücretlendirilmelidir. Angarya olarak verilen haftada birden çok nöbet görevi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

‘HAKKANİYETLİ ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

Öğretmenlerimizin yaşadığı kariyer basamaklarındaki adaletsizliğin artık çözüme kavuşturulması gerektiğini de ifade eden Şanlı, “Hakkaniyetli çözüm; 10 yıl kıdeme uzman, 20 yıl kıdeme başöğretmen unvanının doğrudan verilmesidir. Eğitim yönetiminde liyakat sorunu, mutlaka 20. Milli Eğitim Şurası gündemine alınmalıdır!” dedi. Ekim enflasyonunun yüzde 19,89 olduğunu da hatırlatan Şanlı, “Öte yandan döviz ve altındaki keskin yükseliş de başta akaryakıt olmak üzere dalga dalga tüm gider kalemlerimize zam olarak yansıyacak. Bu süreci, sadece ‘sabır ve tasarruf’ telkinleriyle ya da ‘Sabit gelirlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz’ söylemleriyle atlatamayız” ifadelerini kullandı.

EK ZAM TALEBİ

   Kamu çalışanlarının ücret artışlarının ivedilikle güncellenmesi gerektiğinin de altını çizen Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Şanlı, “Artan enflasyon karşısında alım gücünü kaybeden memur ve emeklimize mutlaka ek zam verilmelidir. Aksi taktirde yaşanan ekonomik daralmışlığın faturasını yine sabit ve dar gelirlilerimiz ödeyecektir. Fatura memura ödetilmesin! Net isteğimiz 1000 TL seyyanen zam ve enflasyon farkının üzerine yüzde 3 refah payı artık çözüm zamanı” ifadelerini kullandı.

PROTOKOLÜ ÖĞRETMENLER ODASINA DAVET ETTİ

   Şanlı son olarak “Açık çağrımızdır. Sayın Valimize, kaymakamlarımıza, il, ilçe milli eğitim müdürlerimize, kent protokolümüze açık çağrımızdır. Her 24 Kasım’da ülkemizi yönetenler, mülki amirlerimiz, üst düzey bürokratlarımız Öğretmenler Günü kutlaması adına makamlarında öğretmenlerimizi ağırlar, ev sahibi olarak kokteyl programları düzenlerler. Bir duyarlılıktır; tabii ki teşekkür ediyoruz. Ancak, bu sene bir değişiklik yapsak diyoruz. Mesela, söz konusu protokolümüz, okullarımıza gelse ve bu Öğretmenler Günü’nü bir öğretmenler odasında tüm öğretmenlerimiz nezdinde kutlasa ne güzel olur değil mi? Bu anlamda üst başlıkta yer alan sizleri öğretmen odalarına bekliyoruz” dedi.

Görev dağılım şöyle:

Ferhat YÜKSEL – Şube Başkan Yardımcısı (İdari İşler)

Hakan ÖNERDEN – Şube Başkan Yardımcısı (Mali İşler)

Abdullah ALYANAK – Şube Başkan Yardımcısı (Teşkilatlandırma)

Hüseyin AKÇAY – Şube Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler)

Halil KOCATÜRK – Şube Başkan Yardımcısı (Mevzuat)

Fetilay KURT – Şube Başkan Yardımcısı Fetilay Kurt (Dış İlişkiler ve Basın)

Yasemin TÜYSÜZ – Şube Yöneticisi (Eğitim ve Sosyal İşler)

Esin KARAHAN – Şube Yöneticisi (Dış İlişkiler ve Basın)

Alper FİDAN – Şube Yöneticisi (Mevzuat)

Ufuk AYDEYER – Şube Yöneticisi (İdari İşler)

Ali ÇIRAKLI – Şube Yöneticisi (Mali İşler)

Fatih DİM – Şube Yöneticisi (Teşkilatlandırma)

Oğuzhan ÇETİNKAYA – Şube Yöneticisi (Dış İlişkiler ve Basın)