TEKNİK ÖĞRETMENLERİMİZİN SESİNİ DUYUN ARTIK!

        Geçtiğimiz mart ayından beri Covid-19 illeti nedeniyle zor günler yaşıyoruz. Hazırlıksız yakalandığımız bu illet nedeni ile düzenimiz bozuldu. Çocuklarımız okullarına gidemez, esnaf işyerlerini açamaz, millet sokağa çıkamaz, kimse arkadaş ve aile toplantılarını yapamaz oldu. Endişe ve korku içerisindeyiz. Hala da korkmaya devam ediyoruz. Basit bir maske, bir şişe kolonya, biraz dezenfektan korkularımıza siper, sağlığımız için can simidi iken, adeta karaborsaya düşmüş kadar yetersiz ve pahalıydı. Kahraman sağlık çalışanlarımızdan sonra Meslek Liselerimiz yüreğini ortaya koydu İnsanların sokağa çıkmaya korktuğu zamanlarda okullarına gidip maske, kolonya, dezenfektan, siperlik, tulum vs. ürettiler. Emniyet, Jandarma, Sağlık ve pek çok kamu hizmeti sağlayan teşkilat, Meslek Liselerinin ürettiği bu ürünler sayesinde daha güvenli bir şekilde çalışma imkânı buldular. Cumhurbaşkanından, Bakanına, Valisinden, Kaymakamına, ulusal medyasından, sosyal medyasına hepimiz alkış tutup, haklı olarak, bu kara günlerin kahramanı ilan ettik onları. Çok şükür, geçen süre zarfında bu ürünleri daha çok üretebilir hale geldik. 
         Meslek liselerindeki teknik öğretmenlerimiz, bu başarılara tesadüfen imza atmadılar elbette. Onlar, bugünler için hazırdılar. Staj gören öğrencilerini kontrol maksadıyla gittikleri işletmelerle iyi ilişkiler kurmuşlar, ortak projelere imza atmışlardı. Boş saatlerinde, şeflik (planlama, bakım-onarım: PBO) saatlerinde atölye ve laboratuvarlarında araştırmalar, deneyler, ar-ge çalışmaları yaptılar. Yöneticilerini ve işletmeleri, okul – işletme iş birliğinin en güzel örneklerini hayata geçirmek için ikna edecek çalışmalar yaptılar. Kendilerini ve okullarını geliştirdiler. Öyle ki bugün hangi meslek lisesine giderseniz gidin, bu vatansever öğretmenlerin, kimisi milyonlarca liralık değeri bulan eserlerini oralarda görebilirsiniz. 
        Bugün, zorunluluk gereği uzaktan eğitim yapıyoruz. Öğretmenlerimiz tahta başında değil, bilgisayar başında anlattıkları dersler karşılığında maaş ve ek ders ücretlerini alıyorlar. Teknik öğretmenlerde ise durum biraz farklı. Pandemi sürecinin makine başındaki kahramanları, adeta bugün en mağdur durumda.  Bu öğretmenler, öğrencilerin büyük bir kısmı işletmelerde beceri eğitimine (İBE) gidemediği için, koordinatörlük ücretini alamıyorlar. Bu yetmiyormuş gibi alan ve atl/lab şefleri, okulda eğitim olmadığı için PBO (planlama-bakım-onarım ücretlerini de alamıyorlar. Bir yandan Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) uzaktan eğitim yoluyla devam etmesi vesilesiyle okul yöneticilerinin tüm sorumluluklarının devam etmesine rağmen, öte yandan tam gün tam yıl uygulamasından kaynaklanan 5 saatlik ücretlerin alınamaması nasıl bir çelişkidir böyle!!  
    Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube olarak böylesi sıkıntılı bir süreçte, daha çok ek dersin ya da hakkımız olmayan bir ücretin peşinde değiliz elbette. Hak sahiplerinin hakkını koruma adına, adaletsizliği düzeltme adına gereğini yapıyoruz ve bundan sonra da yapacağız. Bir yandan Genel Merkezimiz Bakanlık yetkilileriyle, öte yandan yerelde bizler de yetkili makamlarla her türlü görüşmeyi yapmaya devam edeceğiz.
    “Bu öğretmenler yine mi para peşinde!” gibi çirkin ve ahlaksız ifadelerin muhatapları iyice duysunlar ve bir daha unutmamak üzere iyice anlasınlar ki; hiçbir öğretmen para için bu mesleği icra etmediği gibi; Türk Eğitim Sen de hiçbir öğretmenin emeğinin karşılığını alması noktasında mağduriyet yaşamasına müsaade etmeyecektir. 
 
 Yaşar ŞANLI
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı

Yazar: teskocaeli1