24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ 2. SANAT GECEMİZ

Programımıza Genel Başkanımız Talip Geylan beyefendi, Genel Sekreterimiz Musa Akkaş beyefendi, İki nolu Şube Başkanımız aynı zamanda Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Kütük ve Yakın İllerimizden gelen şube başkanlarımız Ali İhsan Hasanpaşaoğlu, Halil İbrahim Çakmak, Mustafa Kavlu, Mustafa Deviren, İsmail Şişman beyefendiler, STK temsilcilerimiz Ülkü Ocakları İl Başkanımız Yunus Emre Kurt beyefendi, Türk Ocakları Kocaeli Başkanımız Yücel Alpay Demir beyefendi, Aydınlar Ocağı Başkanımız Süleyman Pekin beyefendi, Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanımız Mehmet Ali Karadaşlı beyefendi ve Türk Eğitim-Sen’in çok kıymetli üyeleri teşrif etmişlerdir.

Programımızda Enis Üstüntaş yönetimde Halk oyunları gösterisi, Doğan Aktaş yönetiminde yaşanmış hikayeler, Down sendromlu çocuklarımızdan türküler, İlyas Öztürk ezgiler, İlker Yar yönetiminde halk oyunları ve Gül Dülger sanat müziği ile renk kattılar.
Programımızda Şube Başkanımız Yaşar Şanlı’nın konuşma metni;

Sendikacılığı makam – mansıp işportacılığına girmeden, boncuktan sayılarla abaküs hesaplarına düşmeden, ülke bütünlüğü ve toplumsal ahengi ideolojilere alet etmeden, adam gibi sendikacılık yapanlara, sorunun bir parçası olmak yerine çözüm üretenlere, dik durarak mücadeleyi sosyal ve kültürel zenginliklerle birleştire birleştire hak için ve Hakk’ın rızası için sendikacılık yapan Türk Eğitim Sen ailesine gönüller dolusu selam olsun diyerek sözlerime başlamak istiyorum.
Sayın GENEL BAŞKANIM
Sayın Protokol
Değerli Misafirler
Basınımızın kıymetli Mensupları
Kıymetli Üyelerimiz
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 nolu şubemizin bu yıl ikincisini düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü Sanat Gecesi Programımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.
Sözlerime, varlığımızın en mukaddes emaneti olan İstiklal ve Cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz ve 10 gün evvel vefatının 81. Yıldönümünü andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hatırlayarak ve hatırlatarak başlamak istiyorum.
Ve diyorum ki, Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmayan yürüyeceğimize söz veriyorum. Ne Mutlu Türküm diyene!
Zor günlerden geçiyoruz ama zorun altından kalkmanın mücadelesini veriyoruz. Beka meselemiz olarak gördüğümüz eğitim davamızın; sendikamsı yapının bitmez tükenmez tamahkârlığı ve yandaşlığı sebebiyle tatsız, tuzsuz, ehliyetsiz ve liyakatsiz cam kırığı kişilik yoksunlarına buda yetmezmiş gibi sürekli değişen sistem kargaşası sebebiyle de kimliksiz, tarihsiz, ruhsuz, rotasız hale gelmesine hep beraber 1.Maarif kongresinden aldığımız güçle müsaade etmiyoruz.
Ülke olarak da zor günler geçirsek te tüm dünya bilmelidir ki 1000 yıldır burdayız 1000 lerce yılda burada olacağız.
Çünkü bizler, vatan sevdalılarıyız. Ahmet Mithat’ın sözleriyle “ VATAN Bir milletin evidir.” Namık Kemal de diyor ki “VATAN vücudumuzun hamurunun mayasıdır ve Vatan sevgisinden maksat, toprağa değiI, onun üstünde yaşayan insanIara duyuIan sevgidir. …
Çünkü vatan sevgisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği üzere “Ruhları, kirden kurtaran en kuvvetli rüzgârdır.”
Bu sebepledir ki, Türk Eğitim Sen, vatan mevzubahis olduğunda her şeyi teferruat gören bir anlayışın bugüne yansımasıdır.
Türk Eğitim Sen; Atanın gençliğe hitabesini en iyi anlayan yegâne teşkilattır.
Peki Nedir sendikacılık?
İnsanî zaaflar üzerinden sayısal güç devşirmek midir ?
STK adı altında terör örgütü kutsayıcılığı, din – iman pazarlamacılığı, etnik ve bölgesel kavga fırsatçılığı, belirli gün ve haftalarda Atatürk istismarcılığı mıdır?
Sendikacılık; aileleriyle birlikte 20 milyonu ilgilendiren toplu sözleşme masalarında tiyatral oyunculukla hakaret zamlarına milyonları mecbur etme beceriksizliği midir?
Hayır.. Elbette ki Hayır…
Sendikacılık bu milletin geleceğine ışık tutma çalışmasıdır.
Sendikacılık, millî birlik ve beraberliğin teminatı olma, çalışanlarının sorunlarını önceliğe alma ve vicdanî sorumlulukla mücadele ederek çocuklarımıza onuru miras bırakma işidir.
Sendikacılık; Hakk’ın, haklının, ezilenin, sömürülenin, zulme uğrayanın sesi, merhemi, umudu ve tesellisi olma niyetidir, çabasıdır ve başarısıdır.
Sendikacılık; mülkte adalet, kamuda liyakat ve Devlete sadakat mücadelesinin mutlak iradesi; her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, ahlaksızlığa, dayatmaya ve baskıya karşı Hakkı tutup kaldırmanın vicdanıdır.
Bu sebepledir ki, 23 Eylülden buyana 161 öğretmen odası ziyareti bir çok basın açıklaması, onlarca eylem, yüzlerce kazanılan dava ile 150 ye yakın yeni üye ve 4000 in üzerinde sayımızla, sizlerle her dem yeniden doğan bir teşkilatız bizden kim usanırsa usansın biz buradayız.
Evet Sizler bu meyanda Anadolu’nun başı dumanlı dağlarında yanan çoban ateşlerisiniz. Ve her Türk Eğitim Sen yöneticisi, ilçesi, temsilciliği o dağlardaki Yörük çadırlarıdır. Sizin bu vahdaniyetiniz, sizin bu iyi niyetiniz ve gayretiniz geleceğimizin de tek teminatıdır.
Dik duruşları ve doğru tercihleri dolayısıyla tüm üyelerimize huzurlarınızda bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Sizlerle aynı yolda yürüyor olmaktan dolayı ne kadar bahtiyarım, bilemezsiniz.
Sözümüz odur ki;
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar olması adına Türk Eğitim Sen; Türk milletinin kalbi, Türk milletinin beka davasının mutlak iradesi ve Türk milletinin “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal.” mukadderatında eğilmez ve bükülmez vicdanı olmaya devam edecektir.
VARLIĞIMIZ TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN!


Yaşar Şanlı
Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı

Yazar: teskocaeli1