Şube Başkanımız Yaşar Şanlı Beyin 24 Kasım Öğretmenler Günü açılış konuşması

 

Öğretmenler Günü Etkinliğimiz vesilesiyle kentimize proğramımıza katılmak üzere gelen Genel Sekreterimiz Musa Akkaş beyefendiye İstanbul 3 Nolu Şube Başkanımız Ali İhsan Hasanpaşaoğlu beyefendiye İstanbul 4 Nolu Şube Başkanımız Erdinç Öztaş beyefendiye ,ayrıca teşekkür ediyoruz.Var olsunlar.

Sayın Genel Sekreterim , Kıymetli Protokol ,Saygıdeğer Konuklar,
Türk Eğitim Sen gönüllüleri, Türkiye sevdalıları.
Kocaeli 1 Nolu Şubemizin tertiplediği 24Kasım Öğretmenler Günü gecesine Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
Şenay Aybüke YALÇIN ve Necmettin YILMAZ gibi şehit olan yüz elli öğretmeninizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum, bizlerle beraber olduklarına inanarak başta onların öğretmenler günü kutlu olsun.
Öğretmen dünyanın en güzel gönlüne ve en büyük kalbine sahip insandır. Türkiye ‘ nin her köşesinde köyünde bucağında kasabasında ilçesinde ve şehrinde görev yapabilen sadece öğretmendir. Derdi tasası öğrencileridir öğretmenin.Çalışma saati ve mekânı sadece okul ve sınıfı değildir. Geceler boyunca yazılı okuyan veya hazırlayan, öğrencileri üşümesin diye Anadolu’nun çoğu yerinde hala soba yakan yine öğretmendir. Bütün sermayesi insan olan, kârı ise fikri ve vicdanı hür nesilleryetiştirmek olunca kazanan ve manevi zenginliğe ulaşan ne güzel bir meslektir öğretmenlik.Geleceğimizin mimarları, Eserlerinde imzası olmayan sanat erleri, irfan ordusunun mütevazi kahramanları olan Mensubiyeti olmakla şeref duyduğum tüm öğretmenlerimizin de bugünden 24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.
Ülkemizi Milletimizi kutlu amaçlara taşıyacak yegane yolun Eğitim olduğunun farkındayız. Vazifemizin bilincindeyiz. Bu kutlu yolun gönüllü neferleriyiz. Varsın her 24 Kasım bir gün hatırlanalım. Varsın her yıl etkili ve yetkililerin bir günah çıkarmavesilesi olsun.Varsın eli öpülesi öğretmen edebiyatıyla bir parmak bal çalınsın.Gün olsun Yeni cami önündeki kuşlara benzetilsin,gün olsun hak etmiyorlar diye horlansın.Varsın ki mesleğe daha adım atarken bizdendi değildi diye ayrımcılığa tabi olsun.idealistliği,meslek aşkı garip kararlarla ve
uygulamalarla yolun başında köreltilsin.Hepsine eyvallah. Hiçbirtaş ayağımıza bağ olmayacak , hiçbir baş memleket meselemizive eğitim aşkımızı engelleyemeyecek. Büyük önder Mustafa Kemalin hedeflediği yolda yürümeye , vatan borcumuzu en kuvvetli şekilde ödemeye devam edeceğiz.Milletin tartışma konusu yapıldığı günümüzde,andımızın içeriğinde ki Türklük,doğruluk ve çalışkanlıktan da vazgeçmeyeceğiz. Yolumuz ilim yolu ,yolumuz aydınlanma yoludur.Ne olduğumuzuda nerden geldiğimizi de ,menzilin neresi olduğunu gayet iyi biliyoruz.Yeter ki akla ve bilime söz hakkı verilsin ve destek olunsun.
Maarif hayatının Dert ve sıkıntılarını öğretmenler odalarında yeterince dile getiriyoruz. Meselelerin çözümünü ilgilimercilerden bekliyor,sendikal duruşumuzu gösteriyoruz.Sendikal hayat kendi mecrasında akıp giderken istedik ki, bir günü de kendimize ayıralım, bir olalım yol olalım,omuz omuza mücadelenin keyfini de yaşayalım.

Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş a kulak verip kalpten kalbe gönülden gönüle köprü de kuralım.
Beş bin yıllık engin kültürümüzün içinde bırakalım kendimizi, Orhun gibi çağıldayan kopuzun tınısına,Bozkırı yalın kılıç ok gibi kateden atlarımızın nal ritmine, Kerkük’te söz olup feryada dönüşen yanık hoyrata, Doğu Anadolu da Bar, Karadenizde Horon, Egede Zeybeğe, G. Doğuda Uzun havaya.
-Alem çiçek olsa arı ben olsam, dost dilinden tatlı dil bulamadımdiyen Abdal Pir Sultanın deyişine,
-Okuduğun tutmaz oldu alimler, Kalktı da adalet arttı zulümler, Terlemeden mal kazanan zalimler, Can verirken soluması zor imiş dizelerindeki Dadaloğlu nun isyanına,
-Kim okurdu kim yazardı ,Bu düğümü kim çözerdi ,Koyun kurt ile gezerdi ,Fikir başka başk’olmasa diyen Aşık Veysel’e,
-Zorbalarında guru da meşe yanıyor efem diyen Özay Gönlümün Yarenine,
-İç sesimiz, işte buyuz dediğimiz, sevdiğinin diyarına selam götüren telli turna bağlamaya,
-Topların surları dövmesi gibi gümbürdeyen davula,Diyardan diyara götüren sevdanın Türkülerine. Ve birde, abide gibi duran Sanat Müziğimizi, dev şahsiyetleri Itrileri, Dede Efendileri, Müzeyyen Senarları, Zeki Mürenleri,Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç ,bu son fasıldır eyömrüm, nasıl geçersen geç şarkısı gibi,bizi bizden alan nice makam ve usule de dokunalım. Ud, tanbur, kanun ,ney ve daha nice sanat müziği çalgımızın dagönlümüzdeki yerini tazeleyelim.
Burada ismini zikretmediğimiz, halk ve sanat müziğimizin yüzlerce söz ustasına, binlerce selam olsun. Onların bu günkü veliahtları kendini müziğe adayan buradaki can dostlara şükranlarımızı sunuyoruz. Yetenekleriyle gönül telimize dokunacak olan tüm sanatçı öğretmenlerimiz sağ olun, var olun.
Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlar teşrif edip geldiğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

 

 

Yazar: teskocaeli1