EYLEM KARARLARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ, SAVUNMA ÖRNEKLERİ VE BİMER – CİMER BAŞVUR LİNKLERİ

Değerli kamuoyu ,Basının saygıdeğer temsilcileri;
Geçtiğimiz iki hafta içinde sendikamızın almış olduğu 4 eylem kararını sizlerle paylaşmak, var olan detayları kamuoyuna açıklamak istiyoruz.
Şunu özellikle vurgulamak gerekirse; Meb da çalışan 1 milyona yakın öğretmenin beklenti ve taleplerine cevap vermek en önemli görevimizdir. Maddi, manevi, sosyal yönü kuvvetli bir öğretmenin eğitimdeki katma değeri çok daha büyüyecektir. Çalışmalarımıza yön veren temel istikamette işin mutfağında bulunan öğretmenlerimizden gelen konulardır. Eylem kararlarımız Ilo (Uluslararası Çalışma Örgütü)  sözleşmesi ve Anayasanın çalışanlar ve çalışma koşullarını içeren kararları ile ilgili yasalarla tamamen örtüşmektedir. Türk Eğitim Sen yasal dayanağı olmayan kararları kesinlikle almamış bundan sonra da almayacaktır. Yola çıkarken birilerini rahatsız edeceğimizi, kimilerinin huzurunu kaçıracağımızı biliyorduk fakat kendini çalışanların en büyük temsilcisi ve yetkilisi gören paravan yapıların eylem kırıcılığına soyunacağını beklemiyorduk.Sağlık olsun.Herkes kendine yakışanı yapar.Bir taraftan yetki bizde temsil bizde diye böbürlen,bir taftan da eğitimcilere yüklenen bonus angaryalara karşı duranlara ceza alırsınız,soruşturma açılır,nöbet ücreti tamamen kesilir de.Eylemlere katılacak öğretmenleri nasıl kıskaca alabiliriz ,nereden ceza verebiliriz diye kendi aranda akıl oyunları oyna.Buna da ancak Pes denir.
Eylemlerimizin içerikleri şunlardan ibarettir.
Hangi iş olursa olsun, öğle arası tüm çalışanların yemek , dinlenme vb ihtiyaçlarını gidermek için verilen bir zaman dilimi iken ,tam gün eğitim yapılan okullarda nöbetçi öğretmenin görevi devam etmektedir.Bazı okullarda idarecilerin keyfi tutumu ile öğretmen nöbet yerinden ayrılamıyor adeta oraya çivi gibi çakılıyor.Moral motivasyon düşürücü bu gibi hadiseleri önlemek adına ,isteyen arkadaşımızın öğle arasını kendisine ayırması hususunda ilk eylem kararımızı aldık.
Çift nöbet konusunda mağdur olan arkadaşlarımız var. Bir gün nöbet ücreti verilen öğretmene bazı okullarımızda iki nöbet yazılmakta .Nöbetin bir efor kaybı yaşattığını öğretmen olan herkes bilir.Öğretmen öğrencisinin karşısında her daim dinç ve diri olmalıdır.Bu halde olması gereken öğretmene idarecinin hangi mantıkla ikinci bir nöbet verdiğini anlamak zor.Konuya hassasiyet gösteren bazı idarecilerin bi zahmet öğretmen yetersizliğini bahane etmeden kendilerin de çare olabileceğini hatırlatırız.Ayrıca,Dayatılan ikinci nöbetin ücreti de verilmediği için maddi kayıp ta söz konusu.

Bakanlığın giderek artan mesai dışı seminer ve kurs programları da ayrı bir mesele. Verilecek seminerlerin o tarihlerde sene içinde bir ihtiyaca cevap vermesi mümkün değil iken ısrarla ve zorunlu öğretmenlere beş gün hafta içi 16 00 -20 00 arası kursa tabi tutmaları da kabul edilemez. Ücretini dahi vermediğiniz bu görevleri sene başı ve sene sonunda vermek en doğru adımdır.Sistem ,müfredat,ders içeriği ile ilgili değişimlerin ani olduğu ülkemizde,maç devam ederken ,hele bir gelin ,şu değişimleri ve yenilikleri görün demeleri zamansız,yersiz ve anlamsızdır.Bu nedenlerle mesai dışında öğretmen arkadaşlarımızın sağa sola sürekli çekilip çekiştirilmesine karşı olup,sendika olarak bunu da eyleme döktük.
Ülkemizde Öğretmenin eğitim öğretim işinin yanında, bir de güvenlik elemanı yönü olduğu ortada. Taşımalı eğitim yapan bazı okullarda öğretmenlerin servise biniş, iniş ve yerleştirme gibi tamamı ile servisçilerin görev sorumluluğu olan işleri de yüklendiklerini görüyoruz. Aldığımız eylem kararı ile bu işin takipçisinin biz olmadığını görevli kişilerin başkası olduğunu ve onların sorumluluğunda olduğunu belirtiyoruz.
Sendikamızın almış olduğu kararların özüne baktığımızda; Öğretmenin neredeyse vasıfsız bir ara elamanına düşürüldüğünü üzülerek görmekteyiz. Bu bakış açısını kırmak ve daha verimli bir eğitim öğretim hizmeti vermek adına bu eylemleri başlatıyoruz.Sendikamızın almış olduğu bu eylemelere katılıp,sorun yaşayan,soruşturma açılan tüm üyelerimizin her daim yanındayız. Ve diyoruz ki; Ey nöbet eylemi yapan öğretmen arkadaşlarımıza soruşturma açabilecekmişçesine yazılar tebliğ ederek eylemi kırmaya çalışan idareciler; ILO sözleşmelerinde nöbet eyleminin yasallığı, fazladan ücretsiz çalıştırmanın doğru olmadığı, ek çalışmalar için ücretlendirmenin gerektiği açıkça belirtiliyor. Hadi tut ki yine de anlamadın, olur kimi insan biraz geç anlar haa deyince anlamaz, nöbet eylemindeki öğretmen arkadaşıma disiplin yaptırımı uyguladın. İdare, Bölge İdare Mahkemeleri ile Danıştay’ ın böyle durumlarda önceliğinin uluslararası antlaşmalar yani ILO sözleşmeleri olduğunu bil de havanda su dövme, sonra çok rezil rüsvâ olursun!
Kaldı ki öğretmenden başarılı bir performans bekliyorsak, eğitim ve öğretim gibi ihtisas gerektiren işlerden sorumlu tutmalıyız.Ülkenin eğitimdeki başarısı öğretmenlerin göstereceği başarı ile doğru orantılıdır.Tabi gerekli destek düzenlemeler yapılırsa.Bakanlığın bu performans işinde de pusulası bozuk olup, maalesef yanlış yönü gösteriyor. Çeşit çeşit kategoriler, işin kenarındaki gözlemciler, bi takım eller, konu komşu neredeyse sahneye çıkartılan öğretmene o ses Türkiye tipinde puan verecek kimine sırtını, kimine de yüzünü dönecek. Böyle bir performansa hayır diyoruz. Performans sporları için geçerli olabilecek bu değerlendirme aşamalarının bilimsellikle ve eğitimin özüyle uzaktan yakından ilgisinin olmadığını kamuoyuna bildirir takdirlerine sunarız.

Yaşar ŞANLI

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı
&
T.Kamu-Sen Kocaeli İl Başkanı

 

 

 

Ekler:

  1. Haftada Birden Fazla Nöbet Savunma
  2. Taşımalı Eğitimde Nöbet Savunma
  3. Öğle Arası Dinlenme Savunma
  4. Mesai Saatleri Dışında Çalışma Savunma

İletişim Bilgileri:

  1. Bimer
  2. Cimer

Yazar: teskocaeli1